Mire használható?
Cégünk geotermikus hőszivattyúk kivitelezésével foglalkozik. Ebben a hőszivattyú menüpontban általánosságban olvashat arról, mi az hogy hőszivattyú, hogyan működik a hőszivattyú, mennyi energiára van szüksége, mik a hőszivattyú előnyei és hátrányai, illetve az egyes hőszivattyú típusok közül melyik mire használható inkább.
Ha arról szeretne olvasni, miért éri meg velünk geotermikus hőszivattyú rendszert telepíttetni, kattintson ide: Miért mi?
Mire használható a hőszivattyú?
A hőszivattyúk fajtájuktól függően több mindenre használhatók: legideálisabb esetben a fűtés, hűtés és a melegvíz készítés is megoldható egy hőszivattyú rendszerrel.
Fűtés
Egy tipikus háztartás energiafelhasználásának majd 80%-t fűtésre használja. Emiatt rendkívül fontos, mennyire hatékonyan és költségkímélően oldjuk meg fűtési rendszerünk üzemeltetését. A hőszivattyú a hőforrásból elvont hőt a zárt körben keringetett fűtőközeg felmelegítésére használja fel. Hasonlóan a napkollektorokhoz, annál nagyobb lesz a rendszer hatékonysága, minél kisebb a fűtési előremenő hőmérséklet. Ez az, amiért a hőszivattyúval elsősorban az alacsony hőmérsékletű fűtési módokat (padló-, fal- és mennyezetfűtés) érdemes kombinálni, ahol a nagy hőleadó felület miatt már 35 °C is elegendő. Bár a hőszivattyú rendszer kombinálható már meglévő radiátoros fűtési rendszerekkel is, ebben az esetben nagyobb körültekintéssel kell eljárni.
A levegő/víz hőszivattyús kialakítás inkább kiegészítő fűtésre/hűtésre alkalmas, míg a geotermikus hőszivattyú teljes hűtési, fűtési rendszerek esetén gazdaságos!
Azt a rendszert, amikor a hőszivattyú a ház teljes fűtési energiaszükségletét biztosítja, monovalensnek hívjuk, míg bivalens a rendszer, ha a hőszivattyú mellé kiegészítő fűtés kell. A kiegészítő fűtés lehet általában kazán, vagy napkollektor.
Melegvíz készítés
Egy átlagos európai lakás fűtési és vízmelegítési hőigénye 5-10 kW/h. Használati melegvíz készítésére is felhasználható a hőszivattyú, de a kondenzátor oldali felső hőmérséklet határ kb. 55-60 °C, emiatt a melegvíz hőmérséklete 60 °C alatt marad.
Hűtés/Passzív hűtés
A folyamat megfordításával a fűtésnél hőforrásként használt közegnek adja át a helyiségekből elvont hőt. Geotermikus rendszereknél praktikus megoldás a passzív hűtés. Ez annyit jelent, hogy a szondában található hideg 12-14 fokos vizet kevert módon bevezetjük a házba a falakba vagy a mennyezeti csövekbe. Így a falakat nem engedjük nyáron felmelegedni. Csökken a ház hőterhelése.
Olvasson a tapasztalatokról: ide kattintva